På International Business på CBS er succeskriteriet at få et job hos ’The Big Three’. Det skaber en kultur med overdrevet fokus på karakterer og karriere allerede fra introugen, fortæller tre studerende.
I introugen får de at vide, at et snit på under 10 ikke er nok
»Allerede i introugen bliver vi mødt af en kultur, der skaber et enormt pres for at opnå topkarakterer og lande jobs i prestigefyldte konsulenthuse. Karakterræset bliver hurtigt en altoverskyggende drivkraft«, siger Benjamin Bøgen Pedersen, International Business-studerende på CBS. Foto: Nicolai West
Lyt til artiklenLæst op af Kristoffer Frederik Nørager Møller
10:12
Henter...
I konsulentverdenen er der tre dyr på savannen, der er større end alle de andre. McKinsey, Bain og BCG – eller ’The Big Three’, som virksomhederne kaldes. Det er dem, der rådgiver de største kunder – ministerierne, bankerne, pensionskasserne. Dem, der tilbyder nogle af de højeste lønninger. Og dem, man skal have et arbejde hos, hvis man som studerende vil leve op til de forventninger om succes, der hersker på CBS-uddannelsen International Business (IB).
Det fortæller tre bachelorstuderende på tredje år, Politiken har talt med. To af dem ønsker ikke at stille op med navn, men Benjamin Bøgen Pedersen vil gerne stå frem.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.