Højesteret ændrer dom, som Østre Landsret har afsagt. Vold på botilbud var spontane handlinger.

Højesteret omgør dom: Mand fra Eritrea slipper for udvisning

Lyt til artiklen

En mand fra Eritrea undgår at blive udvist af Danmark, har Højesteret bestemt torsdag.

Han var sindssyg, da han begik vold og truede med vold mod to beboere på et socialpædagogisk botilbud.

Tidligere mente Østre Landsret, at den 39-årige mand skulle udvises, men den dom blev anket af mandens forsvarer.

I Højesteret slår dommerne fast, at en udvisning vil være i strid med Den Europæiske Menneskerettighedskonvention. En udvisning er ude af proportioner.

Dommerne lægger vægt på, at hans handlinger tilbage i 2021 ikke var planlagte, men udtryk for spontane reaktioner over for medbeboere på botilbuddet.

I 2023 kom han i behandling med antipsykotisk medicin, og det har medført en stabilisering af hans psykiske lidelse, og han har ikke siden begået kriminalitet.

I stedet ender sagen med, at manden får en advarsel om udvisning.

Han kom til Danmark i 2014 og fik en diagnose om paranoid psykose. Han hørte stemmer og følge sig forfulgt.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her