Rekordmange har tilmeldt sig motionsløbet Royal Run, der finder sted i fem byer til maj. Det betyder, at der nu produceres mindst 111.500 løbetrøjer, skriver Pia Buhl Andersen i denne klumme.

Kære konge, hvor mange løbetrøjer har vi brug for?

Kongefamilien hepper på deltagere i målet ved Royal Run i København i juni. Løbet er blevet afholdt siden 2018, så der er mange Royal Run-T-shirts i skabene rundt omkring.  Foto: Martin Sylvest/Martin Sylvest
Kongefamilien hepper på deltagere i målet ved Royal Run i København i juni. Løbet er blevet afholdt siden 2018, så der er mange Royal Run-T-shirts i skabene rundt omkring. Foto: Martin Sylvest/Martin Sylvest
Lyt til artiklen

Sidst jeg ryddede op i skabet, fandt jeg lidt hulter til bulter på en af hylderne en løbe-T-shirt fra Royal Run. Egentlig en pæn T-shirt i en mørkeblå farve, jeg godt kan lide, men jeg har faktisk ikke brugt den, siden jeg deltog i motionsløbet i juni i år. Og jeg kommer nok heller ikke til det.

Hvis jeg endelig skal ud at løbe, har jeg nemlig en bunke af andre løbetrøjer, jeg kan gribe ud efter: Friløbet, DHL, Broløbet, motorvejsløbet ved Silkeborg og en anden gang i Guldborgsund.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her