11 dages frihedsberøvelse af en mandlig patient var ulovlig. Det har Det Psykiatriske Patientklagenævn fastslået, men først otte måneder efter tvangsindgrebet.
Patient klagede over tvangsindlæggelse – fik ret otte måneder senere
Det var på den psykiatriske afdeling i Slagelse, at en mandlig patient blev frihedsberøvet ulovligt i 11 dage. Han fik først svar på sin klage otte måneder senere. Arkivfoto. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen
Henter...
Det var i strid med loven, da lægerne på den psykiatriske afdeling i Slagelse i april tilkaldte politiet og bad dem hente en 40-årig mand for derefter at tvangsindlægge ham.
Og det var også i strid med loven, da lægerne med tvang tilbageholdt patienten i 11 dage hen over påsken, indtil personalet konstaterede, at manden ikke var psykotisk og derfor ikke burde være tvangsindlagt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.