Nedbør har ramt de første klitrækker på den jyske vestkyst, oplyser DMI. Især Nordjylland vil blive påvirket.

DMI: Nu ruller fronten ind over Danmark – her kommer der mest sne

Nordjylland kan blive ramt af en regulær snestorm. Arkivfoto fra 2. januar 2026.  Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Nordjylland kan blive ramt af en regulær snestorm. Arkivfoto fra 2. januar 2026. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den nordlige del af Jylland risikerer onsdag at blive ramt af snestorm, mens der vil falde sne i det meste af Jylland. Den første nedbør har onsdag morgen ramt de første klitrækker på den jyske vestkyst omkring klokken 6.00, fortæller Mette Zhang, der er vagthavende meteorolog hos Danmarks Meteorologiske Institut (DMI). Hun kan på radarbilleder ikke se, om nedbøren falder som regn eller sne, men når nedbøren kommer ind over land, vil den falde som sne.

»De fronter, der skal give det her snevejr, ligger til dels fortsat ude over Nordsøen, men de vil i løbet af morgenstunden og formiddagstimerne trænge ind over hele Jylland, ser det ud til«, siger Mette Zhang.

DMI har varslet snestorm i et område nord for en linje fra det sydlige Djursland og over mod den jyske vestkyst. Varslet gælder fra klokken 11 og frem til klokken 23. Kriterierne for en snestorm er, at der skal falde mere end ti centimeter sne på seks timer. Derudover skal der være en middelvind på mere end ti meter i sekundet og være sandsynlighed for snefygning.

Store regionale forskelle

Syd for linjen vil der også falde sne, men ikke i lige så store mængder.

»Prognoserne ligger stadigvæk og svinger en lille smule frem og tilbage. Vi har valgt at fastholde varslet, for vi kan stadig ikke udelukke, at det kan være en regulær snestorm. Især jyderne ser ind i en dag med spændende vejr. I hvert fald udfordrende vejr«, siger Mette Zhang.

Fyn kan også blive berørt, mens Sjælland, Lolland-Falster og Bornholm bortset fra mindre snebyger fra morgenstunden ser ud til at gå fri.

»Fronterne kan i dagens løb i perioder stå og bølge ind over Fyn, så Fyn vil også kunne blive berørt af lidt mere udbredt sne«, siger Mette Zhang.

»Sjælland, Lolland-Falster, Møn og Bornholm ser ud til at gå fri. Der kan være lidt enkelte snebyger fra morgenstunden. Ellers ser det ud til at blive hovedsageligt tørvejr«, siger meteorologen.

Onsdagens snefald og potentielle snefygning vil også påvirke trafikken, hvor sigtbarheden kan være forringet.

»Skal man ud at køre i dag, kan der være udfordringer. Det er måske ikke den største problem med trafikken først på dagen, men jeg tror, at når folk skal hjem fra arbejde, så kan der være nogle udfordringer. Med alt det sne, vi har fået de seneste dage, er der i hele landet risiko for is- og sneglatte veje«, siger Mette Zhang.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her