Kultegningen ’Modet’ er atter tilbage på væggene i Børsen efter at være blevet reddet ud af flammerne, da Børsen brændte for to år siden.
Det skriver TV 2 Kosmopol.
Da branden på Børsen brød ud 16. april 2024, blev Lorenz Frølichs store kultegning reddet med nogle lidt uortodokse metoder, fortæller direktøren i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen, til TV 2 Kosmopol.
»Det var noget af en redningsaktion, fordi der ikke var anden måde at få ’Modet’ ned på end ved at bruge nogle pølsetænger, som vi tilfældigvis havde til rådighed, fordi der skulle grilles på rampen til Børsen netop den dag, uddyber Brian Mikkelsen til TV 2 Kosmopol.
Redningsaktionen med pølsetængerne medførte dog en flænge på cirka en meter.
’Modet’ var det største og mest skadede værk, af dem som blev reddet ud fra den brændende Børsen-bygning.
Tegningen har derfor været hos Kunstkonserveringen i Helsingør, hvor der er blevet benyttet mere nænsomme metoder til at restaurere det 240 gange 380 centimeter store kunstværk.
Kunstkonserveringen er en forening, der ejes af størstedelen af landets kunstmuseer. Den blev stiftet i 1978 for at bevare og sikre den danske kulturarv.
Foreningen er behjælpelig med restaurationer af kunstværker hos kirker, slotte, institutioner og privatpersoner.
Manden bag ’Modet’, Lorenz Frølich, var en dansk kunstner, der levede i årene 1820 til 1908.
Han beskæftigede sig med malerier, tegninger og generelt kunsthåndværk. Lorenz Frølich blev internationalt kendt som børnebogstegner, hvor han udgav næsten 100 bøger.
ritzau


























