I 2 ud af indtil videre 16 gennemgåede anbringelsessager af grønlandske børn med brug af psykologiske tests er det vurderingen, at de kritiserede tests har givet et misvisende grundlag. Derfor bør sagerne gå om, mener Den Nationale Videns- og Specialrådgivningsorganisation (Viso), der står for at gennemgå sagerne, oplyser Viso til KNR.
Viso kan ikke træffe den endelige beslutning om, at sagerne skal gå om. Den beslutning ligger hos kommunerne. Det fremgår ikke, om kommunerne har truffet en beslutning om, hvorvidt sagerne skal gå om.
Fra 1. maj sidste år blev det lovpligtigt for kommuner i Danmark at kontakte Viso, når en kommune overvejer at anbringe et barn med grønlandsk ophav uden for hjemmet. Desuden skal kommunerne indsende igangværende anbringelsessager, hvor der er brugt standardiserede psykologiske tests.
Testene er blevet kritiseret for at være udviklet til dansk sprog og kultur og for derfor at kunne føre til anbringelser på et forkert grundlag. Sagsbehandlere fra kommunen kan bruge psykologiske test af forældre i en samlet vurdering af, om et barn skal fjernes fra hjemmet. Men efter heftig kritik blev brugen af de standardiserede test i sager om anbringelse af børn fra grønlandske familier i Danmark stoppet i begyndelsen af 2025.
KNR har talt med Ask Elklit, der er professor ved Videnscenter for Psykotraumatologi ved Syddansk Universitet. Han er overrasket over, at der ikke er sendt flere sager afsted til Viso, ligesom at det ifølge ham er overraskende, at testene i kun to tilfælde har ført til en forkert vurdering.
»Umiddelbart frikender det de danske psykologer. De har været dygtige til at teste, selv når der er tale om tests, der ikke har været egnede«, siger han til det grønlandske medie.
Viso har på et år ifølge KNR samlet modtaget 47 sager til gennemgang, hvilket er langt færre end forventet, lyder det. Oprindeligt var det organisationens forventning, at den skulle gennemgå 315 sager over halvandet år.
Indtil videre har Viso afvist at gennemgå 13 af sagerne. Ifølge organisationen skyldes en afvisning typisk, at der i sagerne ikke er indgået en brug af tests, skriver KNR.
ritzau
fortsæt med at læse




























