Fuld digital adgang for 149 kr./md. i op til 6 måneder.

Kommuner som Samsø, Esbjerg, Ærø og Bornholm havde flest flyvninger med landets akutlægehelikoptere.

Flest missioner for akutlægehelikoptere går fortsat til yderområder

Lyt til artiklen

4.246 gange var Den Landsdækkende Akutlægehelikopterordnings fire helikoptere på vingerne i 2025.

Og igen var det yderområderne, der særligt fik gavn af den hurtige lægehjælp.

215 flyvninger med akutlægehelikopterne gik til Thisted, hvilket var den kommune med flest flyvninger sidste år. I 2024 lå Thisted Kommune også øverst.

Det fremgår af den offentliggjorte årsrapport fra Den Landsdækkende Akutlægehelikopterordning.

Dernæst kom Samsø og Esbjerg med henholdsvis 169 og 155 gange. De øvrige kommuner med flest besøg af lægehelikopterne var Ærø (153), Bornholm (146) og Lolland (130), viser årsrapporten.

Alle sammen lå også i top-10 i sidste års opgørelse.

»Akutlægehelikopterne spiller en vigtig rolle i forhold til at sikre hurtig lægehjælp, uanset hvor i landet man bor. Det er med til at sikre større lighed i sundhed, fordi borgere i områder med langt til nærmeste hospital kan få hjælp hurtigt«, siger næstformand i Danske Regioner, Lars Gaardhøj, i en pressemeddelelse.

Akutlægehelikopterne har base ved Ringsted, Billund, Skive og Saltum, og de er døgnbemandede året rundt med en pilot, specialiseret akutlæge og en helikopterredder.

I 2025 blev fire nye akutlægehelikoptere indsat, og de har sørget for mere moderne behandlingsudstyr i form af blandt andet nye respiratorer.

To af de fire nye lægehelikoptere er større end de gamle helikoptere, og det giver bedre plads og større tankkapacitet, som kan være afgørende ved de længste flyvninger.

Desuden har lægehelikopterordningen fået tilknyttet en reservehelikopter, der kan sættes ind, hvis en af de fire faste helikoptere er på værksted.

»Akutlægehelikopterne er i forvejen meget driftssikre, og med de nye tiltag øger vi mulighederne for at yde hjælp i alvorlige situationer«, siger Lars Gaardhøj.

I gennemsnit var landets fire akutlægehelikoptere på vingerne 11,6 gange i døgnet. Det er helt samme niveau som i 2024.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her