3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.
PET har kendskab til konkrete sager, hvor danske borgere er blevet forsøgt hvervet af Rusland. Ifølge den danske sikkerhedstjeneste handler det om, at Rusland aktivt planlægger sabotage i Danmark.

Ifølge PET’s kontraspionage har Rusland konkrete planer om at ramme dansk våbenindustri. Den russiske ambassadør efterlyser beviser, men advarer samtidig mod at producere udstyr til Ukraines forsvar.

Putin-styret taler truslen mod Danmark op efter PET-udmelding

PET har kendskab til konkrete sager, hvor danske borgere er blevet forsøgt hvervet af Rusland. Ifølge den danske sikkerhedstjeneste handler det om, at Rusland aktivt planlægger sabotage i Danmark.

For mindre end et år siden blev det første spadestik taget på en bar mark i Vojens, hvor det ukrainske våbenselskab Fire Point fra næste år skal producere raketbrændstof til krigen mod Rusland.

Ved indvielsen af den kommende fabrik kunne man se daværende erhvervsminister Morten Bødskov (S), Haderslevs borgmester Mads Skau (V) og Fire Point-direktøren Vyacheslav Bondarchuk med hver sin skovl, og som ministeren sagde, skal produktionen hjælpe Ukraine i kampen mod »Putins rædsler«:

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her