Fogh holder med Khader

Lyt til artiklen

Det er ikke kun Naser Khader, der finder det dybt problematisk, at Elsebeth Gerner Nielsen tog et muslimsk tørklæde på som led i en radikal kampagne om danske værdier.

Også statsminister Anders Fogh Rasmussen tager afstand fra den radikale folketingspolitikers »happening«, som statsministeren betegner det. Dermed bliver Naser Khader bakket op af Anders Fogh Rasmussen, mens hans egen partileder Marianne Jelved (R) giver sin fulde støtte til Elsebeth Gerner Nielsen. »Jeg har det grundsynspunkt, at folk kan gå klædt som de vil, men i samme øjeblik man bruger påklædningen til at sende politiske eller religiøse signaler i det offentlige rum, så må man jo også regne med at ens holdninger bliver underkastet kritisk debat og analyse. Og det er klart er Elsebeth Gerner sender et meget klart signal med sin happening«, siger Anders Fogh Rasmussen og fortsætter: »Et signal, som er meget problematisk i forhold til de kvinder, for hvem det ikke er frivilligt at bruge tørklæde. Derfor må jeg sige, at jeg finder det aldeles uforståeligt, at et medlem af det danske folketing kan finde på sådan noget. For at sige det kort. Jeg er fuldstændig enig med Naser Khader«, siger Anders Fogh Rasmussen. Ifølge Khader gik Gerner alt, alt for langt da hun tog sit tørklæde på. »Elsebeth, du går islamisternes ærinde! Det er lige noget, de kan bruge i deres kamp for at tvinge flere kvinder til at gå med tørklæde«, skrev Naser Khader i en mail til sine partifæller. I dag bakkede Marianne Jelved dog 100 procent op om Elsebeth Gerner Nielsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her