De radikale vil genindføre ejendomsværdiskatten og hæve de grønne afgifter som led i en kommende skattereform, som partiet løfter sløret for i morgen. Partiet er netop nu i gang med at lave de sidste justeringer i det omfattende skatteudspil inden fremlæggelsen, men hovedlinjerne er på plads. Partiet lægger op til en afskaffelse af både bund- og mellemskatten. Det skal blandt andet ske ved, at grænsen for topskat forhøjes til 425.000 kroner. Tjener man mere, skal man betale 58,3 procent i skat, mens alle, der tjener mindre, kun skal betale 40,3 procent i skat.
Større personfradrag
Samtidig skal beskæftigelsesfradraget næsten firdobles til 20.000 kroner, og personfradraget skal øges med 9.000 kroner til 48.000 kroner. Den samlede pris for den radikale skattereform er godt 85 milliarder kroner.
Reformen skal blandt andet finansieres ved at hæve de grønne afgifter med 20 procent. Netop de grønne afgifter bliver er en væsentlig del af det budskab, som den radikale skattereform skal sende til vælgerne, da klima, miljø og økologi er partiets satsningsområder.
Men boligejerne skal også betale deres del af skattelettelserne.
Tilbage til en procent



























