Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Brøndby- og FCK-fans klager over politiet

Politiet arresterer FCK-tilhængere på Østerbro i København efter pokalfinalen mellem Brønby IF og Esbjerg fB 1 maj 2008.
Politiet arresterer FCK-tilhængere på Østerbro i København efter pokalfinalen mellem Brønby IF og Esbjerg fB 1 maj 2008.
Lyt til artiklen

Slag fra knipler. Peberspray og uberettigede anholdelser. Det er nogle af de forhold, som fodboldtilhængere fra København og Brøndby vil klage over til Statsadvokaturen.

Tilhængere af superligaklubben F.C. København, som kalder sig Urban Crew, har taget initiativ til en officiel klage til Statsadvokaten i København for »uberettiget frihedsberøvelse«, skriver Urban Crew på sin hjemmeside.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her