Vilde fugle er ofre og ikke smittebærere af fugleinfluenza, mener internationale ornitologer. De henviser til, at millioner af fugle nu har overstået deres træk mod Afrika, Sydeuropa og Asien, uden at det har ført til de frygtede udbrud af fjerkræinfluenzaen H5N1. Vilde fugle er 'ofre' Det er et tegn på, at smitten ikke spredes med vilde fugle, mener de. »De begrænsede udbrud i Østeuropa skyldes mere sandsynligt andre smittespredere såsom import af fjerkræ og fjerkræprodukter. De vilde fugle er ofre og ikke smittespredere for fugleinfluenzaen«, siger Michael Rands, der er direktør for BirdLife International, til DOF's nyhedsbrev. Bør sigte mod handel med fjerkræ I stedet for at fokusere så meget på trækfugle opfordrer BirdLife regeringer og myndigheder til at koncentrere indsatsen mod handel med fjerkræ og vilde fugle. Forbud mod transport af fjerkræ og fjerkræprodukter fra smittede områder og begrænsning af den internationale handel med fugle er ifølge organisationen bedre midler at tage i brug mod fugleinfluenza. BirdLife opfordrer desuden til et forbud mod at bruge fugleekskrementer til gødning og fodring i fiskefarme. Det bliver mere og mere udbredt, og var sandsynligvis årsag til, at to knopsvaner i oktober blev smittet og døde ved en fiskefarm i Kroatien.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen