Danske retsmedicinere, politi og tandlæger er begyndte arbejdet på det internationale identifikationscenter i Phuket. Sammen med eksperter fra næsten 30 andre lande, der også har mistet turister i flodbølgen, skal de identificere flodbølge-ofre. I løbet af få dage regner det danske hold med at identificere de første lig ved hjælp af tandoplysninger. »Men hvorvidt det bliver danskere, kan jeg jo ikke sige noget om,« siger kriminalkommissær Kurt Kragh, der leder den danske indsats. Når der sker en identifikation af en dansker, og oplysningerne er verificerede af de thailandske myndigheder, vil der ske en øjeblikkelig tilbagemelding til politiet i Danmark, der straks vil underrette de pårørende i Danmark. Gode arbejdsbetingelser Det danske hold har gode arbejdsbetingelser, for samarbejdet med de thailandske myndigheder fungerer fint og alle lig er blevet lagt i kølecontainere, så der er gode muligheder for at udføre identifikationsarbejdet. Men der kommer nye lig ind hele tiden. »I dag kørte jeg for eksempel forbi en sø, hvor der ligger omkring 10 biler på bunden. Man er nu ved at tømme søen for vand, og der bliver helt sikkert også fundet lig,« siger han. Over 5.000 døde i Thailand 5.309 mennesker er indtil nu registreret som døde i Thailand, men yderligere 3.307 er opgjort som savnede, myndighederne formoder, at de er omkommet. Det makabre arbejde med at identificere de dræbte efter katastrofen forventes at tage flere måneder. Politi, tandlæger og pårørende arbejder tæt sammen på tværs af landegrænser for at løse opgaven. »Det er svært at sætte en tidsgrænse på opgaven, men det er ikke utænkeligt at det vil tage mere end et halvt år«, siger Jeff Emery, der er retsmedicinsk ekspert for Interpol, til Reuters.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























