Kommission: Opret sikkert fængsel i Grønland

Nuuks 14.000 indbyggere skal fremover være naboer til farlige kriminelle, foreslås det i betænkningen. - Foto: Niels HougaardA!
Nuuks 14.000 indbyggere skal fremover være naboer til farlige kriminelle, foreslås det i betænkningen. - Foto: Niels HougaardA!
Lyt til artiklen

Der skal indrettes en lukket forvaringsafdeling i anstalten i Nuuk til farlige kriminelle, så de ikke længere skal hele vejen til i Anstalten ved Herstedvester Sådan lyder konklusionen i Den Grønlandske Retsvæsenskommissions betænkning, som højesteretsdommer Per Walsøe i dag overbragte til justitsminister Lene Espersen (K). Opret lukket fængsel Betænkningen indeholder som ventet et forslag om at oprette en lukket fængselsafdeling i hovedstden Nuuk til de farlige kriminelle, der i dag trods mange års kritik fortsat afsoner på ubestemt tid i Anstalten ved Herstedvester. »Betænkningen vil nu blive sendt i høring hos de berørte organisationer og myndigheder i Danmark og Grønland. Regeringen vil herefter i samarbejde med det grønlandske hjemmestyre tage samlet stilling til de forskellige forslag og anbefalinger i kommissionens betænkning«, siger justitsminister Lene Espersen i en pressemeddelelse. Kritk fra menneskerettighedskommissær Anbringelsen af grønlandske fanger i Herstedvester tusindvis af kilometer hjemmefra var blandt kritikpunkterne i rapporten fra Europarådets menneskerettighedskommissær, Alvaro Gil-Robles, skriver Ritzau. Da Den Grønlandske Retsvæsenskommission blev nedsat i 1994, erkendte daværende justitsminister Erling Olsen (S), at Danmark var på kant med menneskerettighederne ved at anbringe fangerne i Herstedvester. Per Walsøe kaldte selv problemet for »pinagtigt«. 10 år undervejs Betækningen har været hele 10 år undervejs. Den Grønlandske Retsvæsenskommission blev nedsat af den danske regering og det grønlandske landsstyre i 1994. Kommissionen har haft til opgave at foretage en grundig gennemgang og nyvurdering af hele det grønlandske retsvæsen - det vil sige domstolene, politiet og kriminalforsorgen. Det lange forløb skyldes blandt andet, at én person har skullet oversætte betænkningen på 2238 sider til grønlandsk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her