Det er et klart brud på overenskomsten, hvis Udenrigsministeriet lader ulønnede praktikanter udføre opgaver på bekostning af fuldmægtige jurister og økonomerne. Det fastslår formanden for Djøf, Sine Sunesen, der allerede i denne uge skal mødes med personaleledelsen i ministeriet for at få fastlagt retningslinierne for brugen af praktikanter, der er steget dramatisk. Antallet af ulønnede praktikanter under Udenrigsministeriet er næsten fordoblet på blot to år. Mere end 200 studerende med en bachelorgrad arbejder gratis på de danske repræsentationer i udlandet under EU-formandskabet, og selv om de ikke får løn, løser de reelle akademiske og diplomatiske opgaver, som eksempelvis at repræsentere Danmark til møder i EU. I Djøf så man også meget gerne, at der blev lavet nogle faste regler for aflønning af praktikanterne. En rundspørge, som Djøf tidligere har lavet, viser, at hver fjerde praktikant i dag selv må have penge op af lommen for at få "råd" til deres ophold. »Det er problematisk, at praktikanter slet ikke bliver aflønnet. Vi har længe opfordret repræsentationerne til at betale dem på en eller anden måde, men det er de færreste, der følger opfordringen«, siger Sine Sunesen. Per Stig: Retningslinjer på vej Udenrigsminister Per Stig Møller (K) afviser, at praktikantordningen giver problemer for danske interesser, og mener ikke, at der spekuleres i gratis arbejdskraft: »Jeg har for nogen tid siden sat i gang, at der kommer retningslinjer på området. De skulle blive sendt ud i løbet af de nærmeste dage«, siger udenrigsministeren.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























