200.000 pensionister lever alene af folkepensionen og beskedne ekstraindkomster på under 1.000 kr. om måneden før skat. Når husleje, varme, el og enkelte andre, faste udgifter er betalt, vil rådighedsbeløbet ofte komme ned på omkring 3.000-4.000 kr. for enlige og 6.000-7.000 kr. for par. Alle øvrige udgifter skal rummes inden for den ramme. Det viser en ny undersøgelse fra Forbrugerinformationens Husholdningsbudget. Det er første gang, der er lavet et husholdningsbudget særligt rettet mod den lille million danskere, der er pensionister. »Undersøgelsen bekræfter, at pensionister, der kun har folkepensionen, har en meget stram økonomi. De har ikke penge til et rimeligt standardforbrug, og de må derfor skære ned«, siger økonom i Ældresagen, Jens Højgaard.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























