Det er ikke hver dag, den danske presse er inviteret til pressemøde om en rumraketaffyring ud for Bornholm.
Men det var ikke desto mindre emnet, da firmaet Copenhagen Suborbitals og dets to grundlæggere Peter Madsen og Kristian von Bengtson i dag fortalte om de sidste forberedelser før prøveaffyringen om små ti dage.
BAGGRUND Copenhagen Suborbitals hjemmeside ( eksternt link)
Den kommer til at foregå fra en platform på vandet 20 sømil syd for Nexø og rumraketten vil blive slæbt ud i Østersøen fra Amager ved hjælp af foreningens egen ubåd.
»Der kan groft sagt ske tre ting: Vi kan få et crash, vi kan flyve supersonisk eller vi kan slet ikke affyre på grund af vejret. Hvis det bliver et crash, håber vi det bliver et flot crash«, siger Peter Madsen, som er den af makkerparret, som har mest forstand på raketteknologi.
Verdens fjerde bemandede rumfartsnation
De to har været i gang, siden de mødtes for to et halvt år siden, og er fast besluttet på at Danmark skal blive det fjerde land i verden, som sender en af sine borgere ud i rummet.
Indtil videre er det dog en dukke af den slags, som bruges til at teste sikkerhedssytemer i biler, der er spændt fast stående i det lille rumfartøj for enden af selve raketten.
HJÆLP
Skriv: Hvad skal første "dansker" i rummet hedde?Raketten har de to og en hærskare af frivillige testet flere gange de seneste år, og alt tyder på, at den virker, selv om for eksempel ventiler under rejsen bliver varmet op med en Føtex-føntørrer til 80 kroner, og varmeskjoldet består af gulv-kork.
»Normalt plejer der at stå regeringer bag bemandede rumfartsprojekter. Vi vil prøve at vise at rumfart ikke behøver være en dyr affære«, siger Peter Madsen.
Hjemmelavet ubåd bliver slæbefartøj
Det er hans ubåd, som skal slæbe raketten til Bornholm. Madsen har altid interesseret sig for rumfart, men brugte nogle år på at søge ned i havets dybder, da det var svært at få lov til at sende raketter op.
Det blev til flere prototyper - den største, 'Nautilus', kommer til at agere slæbebåd i denne omgang.
»Vi havde simpelthen ikke råd til en slæbebåd, men til gengæld havde vi en ubåd«, forklarer Kristian von Bengtson.
Pragmatisme som føntøreren, korken og den hjemmelavede undervandsbåd er en af grundene til, at hele rumprojektet kan holdes inden for 50.000 euro, mange af dem doneret af projektets store fanskare.
Men det også del af de tos vision, at teknologien skal være billig og tilgængeligt. Alle teknologier i projektet lægges åbent frem som 'open source'.
»Er der et firma, som får lyst til at bruge vores teknologi til at lave rumturisme fra Midtjylland, er de velkomne til at komme og tage mål«, siger Bengtson.
Søværnet samarbejder med raketopsendelse
Omkring 20 firmaer sponserer projektet med blandt andet radarteknologi, og også hos myndighederne møder de to stigende anerkendelse.
Det gælder blandt andet tidligere transportminister Lars Barfoed, som troede, det var skjult kamera, da han fik fremvist projektet - skepsisen blev hurtigt til interesse.
Det samme gælder blandt andet søværnet, som stiller en hjemmeværnskutter til rådighed som kontrolcenter, når raketten sendes op om små ti dage.
Opsendelsen sker fra et skydeområde i Østersøen, som de to raketbyggere råder over i 17 dage. Området har en diameter på 29 kilometer.
»Det bliver ikke farligt for andet end dukken, for der kommer ikke mere brændstof på raketten, end at den ikke kan flyve uden for området. Vi kan også følge den på radaren og slukker simpelthen motoren, hvis det går galt«, siger Peter Madsen.
Dukke bliver vægtløs
I den her omgang håber de to at sende prototypen og dukken på 70 kilo mindst 30 kilometer op.
Der er installeret faldskærme på både raket og rumfartøj, som begge er genanvendelige, hvis de kan findes igen i havet.
Når raketten og rumfartøjet er gennemtestet med tre-fire flyvninger uden problemer, er det de tos intention at sende Peter Madsen op som den første dansker i rummet.
Vi skal allesammen dø
Rumfartøjet, som skal holde ham i live, er Kristian von Bengtsons ansvar.
»Det kan godt være, at vi gør noget dristigt, men vi ønsker ikke at gøre noget dumdristigt«, lover Bengtson, som har designet landingsmoduler og indretning for Nasa.
Peter Madsen glæder sig til at hans tur kommer, og peger på at missionen er væsentligt mindre kompliceret end for eksempel de store statsstyrede.
»Vores mission er den mindste rummission, man kan lave - bare lige op og sige, jeg har været i rummet«, siger Peter Madsen, som hellere end gerne tager chancen.
»Jeg plejer at sige, vi skal allesammen dø. Jeg tror, mange ville være klar til at løbe risikoen for at komme i rummet«, siger han.
9 dage, 19 timer, 40 minutter...
Vejen fra den vilde ide til prøveaffyringen om små ti dage har taget godt to år, og har krævet udvikling af mange nye teknologiske løsninger.
Peter Madsen og Kristian von Bengtson har blandt andet under stor mediebevågenhed prøveaffyret flere prototyper på raketmotoren HEAT.
VIDEO Se video af prøveaffyringerne ( eksternt link, nedenunder teksten og billederne)
I morgen døber de to officielt rumskibprototypen, som allerede står klar foran hangaren på Refshaleøen, 'Tycho Brahe', og derefter begynder sejturen til Østersøen.
I skrivende stund er der 9 dage 19 timer og 44 minutter til første mulige affyring.
Hvornår Peter Madsen kan sendes 140 kilometer ud i rummet vides endnu ikke, men de to gætter på at det bliver fire-ti år fra nu.
fortsæt med at læse


























