2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Anne Linnet og Sanne Salomonsen rocker med de kongelige

jubilar. Dronning Margrethe, der her sammen med prins Henrik tidligere på dagen lod sig hylde på Københavns Rådhus, skal i aften nyde en festforestilling i Koncerthuset i DR Byen.
jubilar. Dronning Margrethe, der her sammen med prins Henrik tidligere på dagen lod sig hylde på Københavns Rådhus, skal i aften nyde en festforestilling i Koncerthuset i DR Byen.

Når dronning Margrethe og hele hendes familie og en stribe repræsentanter fra udenlandske kongehuse i aften gæster Koncerthuset i DR Byen, bliver det en musikalsk rejse gennem fire årtier, som skal underholde de mange gæster.

Værterne, der skal guide koncerthusets gæster gennem aftenens program, er skuespiller Ditte Hansen og Nikolaj Koppel, der er kanalchef for P2 Klassisk.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
Den hacker, som påstår at stå bag det historiske læk, fortæller til Politiken, at de 8.749.975 cpr-oplysninger var beskyttet med kodeordet ‘123456’. ⁠ ⁠ Se, hvordan it-sikkerhedsekspert Emil Hørning fra Defend Denmark reagerede, da Politiken gav ham mulighed for at udføre en kort analyse af de data fra det historiske cpr-læk. ⁠
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her