Claus Meyer mødte i går massiv kritik fra unge butiksansatte i Meyers Bageri, der fik at vide, at det var »bavl«, da de forsøgte at få bedre arbejdsvilkår. Han ønsker ikke at snakke med Politiken, men over mail giver han sin version af sagen. Her skriver Meyer, at han allerede 3. januar gav administrerende direktør Tage Nielsen en skriftlig påtale for den »arrogante« e-mail, der blev sendt til medarbejderne ved en fejl, og at der frem til deres krav ikke var styr på samtlige forhold i bagerierne.
LÆS OGSÅ Unge ansatte gør oprør mod Claus Meyer
»Det fik vi så til gengæld rettet op på med det samme, og der blev indsat en ny leder for Meyers Bageri i begyndelsen af januar«, skriver Claus Meyer.
Svært ved at genkende billedet
Hvad mener du om de vilkår, der beskrives i avisen?
»Det strider imod alt, hvad jeg tror på, at medarbejdere skal have den oplevelse. Men jeg må så også sige, at jeg har svært ved genkende billedet, som tegnes op. Selvfølgelig skal de ikke fryse om vinteren. Selvfølgelig skal alle have ret til pauser, hvis de ønsker det, det er ikke alle, der gør det. Selvfølgelig skal man have løn for personalemøder, som virksomhederne indkalder til. Jeg beklager, at der i en kort periode i en af mine virksomheder muligvis ikke har været orden i disse ting«.




























