Forældre og lærere tager blandet mod flere timer

SKOLEKLAR. Nye lærere, nye kammerater og nyt skoleskema. I går var første skoledag i København. På Skolen på Islands Brygge blev det fejret i hallen med sang og guitar. 1.u på billedet kan se frem til 360 ekstra lektioner i resten af deres skoleforløb. Foto: Joachim Adrian.
SKOLEKLAR. Nye lærere, nye kammerater og nyt skoleskema. I går var første skoledag i København. På Skolen på Islands Brygge blev det fejret i hallen med sang og guitar. 1.u på billedet kan se frem til 360 ekstra lektioner i resten af deres skoleforløb. Foto: Joachim Adrian.
Lyt til artiklen

Badet i morgensol bevæger en karavane af forældre og børn sig mod Skolen på Islands Brygge. Foran skolen bryder to piger ud i højlydt jubel, da de ser hinanden ved cykelstativet og omfavner hinanden. I går havde størstedelen af eleverne i København første skoledag. Nye skoleskemaer er planlagt og vil blive undersøgt af nysgerrige barneøjne de næste par dage. Børnene i København vil kigge på skemaer, der ser en smule anderledes ud end dem, børn i mange andre kommuner har fået. Eleverne i hovedstaden har nemlig lidt mere undervisningstid end gennemsnittet.

LÆS OGSÅ Lærerrektor langer ud efter lærere

I 2011 og 2012 prioriterede politikerne på rådhuset flere undervisningstimer til en række af klassetrinene. Det gør de igen i år, og det betyder, at alle elever fra næste skoleår i gennemsnit vil få en lektion mere om ugen, end de havde i 2010.

Klassekvotienten er vigtigere Næste år får 3. klasse for eksempel en lektion mere, som bliver lagt i faget dansk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her