Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Udvalgte eksperter fylder i kommissioner

Genganger. Direktør i SFI Jørgen Søndergaard har deltaget i flere kommissioner.
Genganger. Direktør i SFI Jørgen Søndergaard har deltaget i flere kommissioner.
Lyt til artiklen

Jørgen Søndergaard har været en travl mand i de senere år. Ud over at være direktør for SFI – Det Nationale Forskningscenter for Velfærd – har han været formand for Arbejdsmarkedskommissionen og menigt medlem af både Strukturkommissionen og Velfærdskommissionen, for ikke at glemme hans formandspost i danskernes fælles pensionskasse, ATP. Gengangere Jørgen Søndergaard er dog langtfra ene om at have haft sæde i mere end en enkelt af de højtprofilerede kommissioner, som skiftende regeringer i de senere år har nedsat for at få eksperternes bud på, hvordan det danske velfærdssamfund fremtidssikres. OECD-økonomen Jørgen Elmeskov, den tidligere rektor for Københavns Universitet Linda Nielsen samt direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen Agnete Gersing kan ligesom Jørgen Søndergaard også prale af at have haft sæde i tre af de mest profilerede kommissioner, der er nedsat i de senere år.

LÆS OGSÅ Kommissioner koster kassen

Dertil kommer en lind strøm af økonomer fra Det Økonomiske Råd, der også er blevet hevet ind i flere af de ekspertorganer, som skiftende regeringer har nedsat. Det viser en undersøgelse foretaget af Politiken Research. Få bestemmer meget Nu skal det med, at i alt 167 personer, heraf 32 fra universiteterne, har været knyttet til de kommissioner og institutioner, som er blevet gennemgået. De tæller blandt andet Strukturkommissionen, Velfærdskommissionen og Produktivitetskommissionen. Alligevel mener ph.d. Anton Grau Larsen fra Københavns Universitet, der har forsket i den økonomiske elite i Danmark, at der er en problematisk ensretning i sammensætningen af regeringens kommissioner. »Politikerne koncentrerer mere og mere magt i et fåtals hænder. Der er jo enorm magt forbundet med at kunne definere, hvad der er samfundets udfordringer – og hvad løsningerne er«, siger han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her