Det bliver koldt i weekenden. Rigtig koldt.
Sibirisk kulde kommer blæsende ind fra øst og sender temperaturerne ned på minus 5-6 grader i dagtimerne og minus 10-15 grader om natten.
For kuldskære danskere, der føler sig skræmt af det ekstreme vejr, er der dog håb at skimte på den anden siden af denne uge.
LÆS OGSÅ Dræbende kulde er på vej mod Danmark
Det fortæller erhvervs- og energimeteorolog Jesper Rasmussen fra Danmarks Meteorologiske Institut, der er specialist i langsigtede prognoser.
»I weekenden kommer temperaturerne godt dernedad, men det kolde vejr kommer ikke til at fortsætte i så forfærdelig lang tid. Som det ser ud nu, bliver det vejr, vi får i weekenden, en foreløbig engangsforestilling«, siger han til politiken.dk.
Ingen risiko for isvinter
Februar er historisk set årets koldeste måned, og denne måned bliver koldere end normalt.
Den gennemsnitlige middeldøgnstemperatur ligger på nul grader. Som tingene tegner sig kommer vi i år ned på omkring 2-3 frostgrader, når vinteren om 29 dage ifølge kalenderen bliver til forår, men det skyldes altså primært kulden de kommende dage.
I flere medier er risikoen for en isvinter, hvor de indre farvande fryser til, blevet præsenteret som overhængende, men det tror Jesper Rasmussen ikke på:
VEJRET Se din vejrudsigten for dit lokalområde
»Hvis vi definerer isvinter, som at isbryderne skal ud, fordi havene er frosset til, så kommer det ikke til at ske. Det når simpelthen ikke at være koldt nok i lang nok tid«, siger han.
Det har de seneste år i kortere perioder været ekstremt koldt i Danmark. 22. december 2010 var temperaturen således helt nede på minus 23 grader.
Vi skal dog helt tilbage til vinteren 1995-1996 for at finde den seneste isvinter.
fortsæt med at læse


























