Endnu en dansk giraf ved navn Marius risikerer aflivning

Dyreparker. Giraffen Marius, der i weekenden blev drøbt og obduceret i Københavns Zoo, kan nu få selskab i girafhimlen af endnu en Marius.
Dyreparker. Giraffen Marius, der i weekenden blev drøbt og obduceret i Københavns Zoo, kan nu få selskab i girafhimlen af endnu en Marius.
Lyt til artiklen

Mens aflivningen af den københavnske giraf Marius har skabt røre verden rundt, lever en anden giraf ved navn Marius på lånt tid i en dansk zoo.

I Jyllands Park Zoo er der stor sandsynlighed for, at den syv år gamle giraf Marius også må lade livet i forbindelse med det avlsprogram for giraffer, der skal sørge for sunde dyr fremadrettet. Det fortæller dyrepasser i Jyllands Park Zoo, Janni Løjtved Poulsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her