Landets vanskeligt stillede kommuner kan se frem til en økonomisk håndsrækning, og det vækker glæder i foreningen af landets fattige kommuner "Det Skæve Danmark." Som følge af aftalen om næste års økonomi mellem regeringen og KL forhøjes puljen til vanskeligt stillede kommuner med i alt 180 mio. kr. Samtidig bebuder regeringen en udligningsreform per 1. januar 2004. »Det er sød musik i mine ører. Aftalen er en erkendelse af, at der er nogle behov, der skal dækkes. Det er et fremskridt, at der både er ekstra penge til os, og at forhandlerne har været opmærksomme på den demografiske udvikling«, siger Flemming Eskildsen (V), formand for Det Skæve Danmark og borgmester i Sundsøre Kommune. Han deler dog KL-formand Ejgil Rasmussens bekymring over, at aftalen om kommunernes økonomi er så stram, at den kan give serviceforringelser.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























