Grønlands vicelandsstyreformand, Josef Motzfeldt (IA), mener, at der reelt er tale om okkupation, når der er canadiske soldater på Hans Ø nord for Grønland, og en canadisk forsvarsminister besøger øen, uden at de danske myndigheder er orienteret på forhånd. »Når nogen uretmæssig forsøger at gøre deres indflydelse gældende på øen, som både Grønland/Danmark og Canada gør krav på, kan jeg ikke tolke handlingen som andet end en regulær okkupation«, siger Josef Motzfeldt, der også er landsstyremedlem for udenrigsanliggender. FN må træffe afgørelse Han mener, at det haster med at få en international afklaring af, hvilket land, der i henhold til FN's havretskonvention kan gøre krav på øen. Ifølge konventionen kan en nation gøre krav på et område, hvor der er tvist om tilhørsforholdet, hvis landet er geologisk forbundet med området. »Og videnskabsfolkene må så på den baggrund afgøre, hvilke lande, der kan gøre krav på Hans Ø«, siger Josef Motzfeldt.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























