Kriminalpolitiet i Næstved har endnu ikke modtaget nye henvendelser angående den formodede fjerde gerningsmand til lørdagens gruppevoldtægt af en 25-årig kvinde. Tre rumænske mænd sidder allerede varetægtsfængslet for forbrydelsen. Forbedret foto Kriminalpolitiet har til morgen udsendt et billede af den formodede fjerde gerningsmand på baggrund af overvågningskameraer i butikker i Næstved. Indtil videre altså uden resultat, og derfor har politiet besluttet at forbedre fotoet digitalt for at se, om det kan bringe nye vidner frem.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme