Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

To stormfloder har tømt stormflodspuljen

Stormen Bodil i december 2013, der kostede Stormflodspuljen 848 millioner kroner. Her ses ødelæggelser i Gilleleje Havn.
Stormen Bodil i december 2013, der kostede Stormflodspuljen 848 millioner kroner. Her ses ødelæggelser i Gilleleje Havn.
Lyt til artiklen

På godt 25 år har stormflodsofre fået lidt mere end 1,4 milliarder kroner i økonomisk hjælp fra stormflodspuljen.

Stormflodspuljen har eksisteret fra 1991, og 26 gange har Stormflodsrådet erklæret stormflod og lukket kassen op for folk, der fået vand i huset, viser en opgørelse fra rådet.

Der er navnlig to begivenheder, som har drænet puljen.

Det kostede 375 millioner kroner at udbrede skaderne, efter at nordenvind i begyndelsen af november 2006 pressede store mængder havvand ned gennem Kattegat, så vandet steg mere end to meter over daglig vande i Odense, der ligger for enden af en nordvendt fjord.

Der var også oversvømmelser på både Fyn og Sjælland, mens diger på Lolland og Lilleø ved Lolland blev gennembrudt. Stormfloden kostede ikke menneskeliv, men omkring 100 får druknede ifølge DMI’s hjemmeside. Det var en situation, som minder om den der var natten til torsdag, men den gang var man ikke så forberedt.

Højdespringeren er stormen Bodil i december 2013, der kostede Stormflodspuljen 848 millioner kroner. Det var igen nordenvind, der havde presset vand ned gennem Kattegat og anrettet store skader langs ikke mindst Roskilde fjord. Udgiften på knap en milliard kroner tømte faktisk Stormflodspuljen, så puljen kom ud af 2014 med et underskud på mere end 46 millioner kroner.

»I sådan en situation kan vi låne op til 400 millioner kroner af staten, og det måtte vi gøre efter Bodil«, siger sekretariatschef Mogens Hansen fra Stormflodsrådet.

Pengene i Stormflodspuljen kommer fra en afgift på 40 kroner på alle forsikringspolicer, der rummer en forsikring mod brand. Dem er der omkring 4,3 millioner af, så det indbringer hvert år Stormflodspuljen omkring 170 millioner kroner.

»I ekstraordinære situationer kan vi opkræve 20 kroner for hver brandforsikring. Og det har vi gjort efter Bodil«, siger Mogens Hansen.

I 2015 fik Stormflodspuljen således 262 millioner ind fra afgiften på brandforsikringer, men skyldte fortsat staten 240 millioner kroner med udgangen af 2016.

»Vi fortsætter med den ekstra afgift på 20 kroner, indtil gælden til Staten er afviklet«, siger Mogens Hansen, der oplyser, at regnskabet for 2016 ikke er lavet endnu.

Stormflodspuljen er vedtaget ved lov, så afgiften er altså også fastsat ved lov. I 1991 var afgiften på 10 kroner, men i 2001 steg afgiften til 20 kroner, fordi ordningen nu også kom til at omfatte erstatning til genrejsning af skov, der var væltet under storm. I 2010 kom Stormflodspuljen også til at dække oversvømmelse fra søer og åer, og samtidig steg afgiften til 30 kroner, og i kølvandet på Bodil blev afgiften hævet til 40 kroner.

»De fleste har en eller flere forsikringer, der rummer en forsikring mod brand, så langt de fleste er altså med til at betale for de skader, som mere ekstreme vejrsituationer har forårsaget«, siger Mogens Hansen.

Stormflodsrådet har senest erklæret stormflod efter Urd i slutningen af december og igen i dag efter stormfloden i det sydlige Danmark, men i ingen af tilfældene er skaderne blevet gjort op.


Thomas Flensburg

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her