Sprøjtemiddel brugt indtil 1996 lukker en af landets største vandforsyninger

Den sprøjtegift, der lukker det fynske vandværk, har været brugt på marker med roer, rødbeder og løg.
Den sprøjtegift, der lukker det fynske vandværk, har været brugt på marker med roer, rødbeder og løg.
Lyt til artiklen

For anden uge i træk har en af landets største vandforsyninger, VandCenter Syd på Fyn, måttet lukke et vandværk på grund af stoffet desphenyl-chloridazon.

Dalumværket blev onsdag taget ud af drift, fordi stoffet blev fundet i koncentrationer på 0,14 mikrogram per liter både i nogle af værkets boringer og i vand leveret til forbrugerne. Grænseværdien er på 0,1 mikrogram per liter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her