Kvinder i sørgedemonstration: »Vi har fået nok. Ikke mere, ikke mere«

Den mand, som tirsdag blev skuddræbt i København, havde somalisk baggrund. Onsdag gik omkring 100 kvinder med somalisk baggrund i optog. »Vi har fået nok. Ikke mere, ikke mere«, råbte de.
Den mand, som tirsdag blev skuddræbt i København, havde somalisk baggrund. Onsdag gik omkring 100 kvinder med somalisk baggrund i optog. »Vi har fået nok. Ikke mere, ikke mere«, råbte de.
Lyt til artiklen

Tagensvej. Ved Mjølnerparken. Vådt, diset, november. Klokken er halv seks. Omkring 100 somaliske kvinder er mødt op til sørgedemonstration. Ansigterne er forvrængede og forgrædte.

’Vi har fået nok. Ikke mere, ikke mere, ikke mere’, råber de. En mand er blevet likvideret. Han var en ledende skikkelse i en verden, hvor barndomskammerater blev til dødsfjender, brunøjede drenge blev til brutale mænd, og hvor nævekampe blev til knivkampe, som blev til bandekrig med maskinpistoler. Til sidst døde han. På samme måde, som han levede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her