Bondo har tilbudt at trække sig som forhandler

Anders Bondo Christensen formand for Danmarks Lærerforening (DLF) og formand for Kommunale Tjenestemænd og Overenskomstansatte (KTO) forud for dagens resultatløse møde hos forligsmanden. 
   Jens Dresling/POLFOTO
Anders Bondo Christensen formand for Danmarks Lærerforening (DLF) og formand for Kommunale Tjenestemænd og Overenskomstansatte (KTO) forud for dagens resultatløse møde hos forligsmanden. Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

I den verserende nervekrig om de offentlige overenskomster fungerer Anders Bondo Christensen i disse uger som en af forhandlingernes helt centrale skikkelser.

Men på de indre linjer i fagbevægelsen har lærernes formand ved flere lejligheder tilbudt kollegerne i forhandlingsfællesskabet at træde et skridt ned og overlade posten som central forhandler for de kommunalt og regionalt ansatte til en anden person.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her