42-årig mand stukket i låret på gåtur i Hjørring

Lyt til artiklen

En 42-årig mand blev torsdag aften stukket ned i Hjørring, da han var på gåtur. Det skriver Ekstra Bladet.

»Det ser umiddelbart ud som om, at overfaldet er fuldstændig umotiveret«, siger vagtchef Poul Fastergaard fra Nordjyllands Politi til avisen.

Manden var på gåtur i Hjørring, da han blev kontaktet af en mand med afrikansk udseende, oplyser politiet.

»Manden bad om en cigaret. Da han ikke fik cigaretten, trak han en kniv og stak offeret i låret med en kniv«, forklarer vagtchefen til Ekstra Bladet.

Overfaldet fandt sted på Norgesvej ved Holmegårdsskolen i Hjørring.

Ikke pågrebet gerningsmand

De to mænd kendte angiveligt ikke hinanden i forvejen.

Politiet har endnu ikke pågrebet den formodede gerningsmand.

Han beskrives som en mand med afrikansk udseende, 20-25 år gammel, 170-175 centimeter høj og af almindelig bygning. Han bar en mørk jakke eller dunjakke og mørke cowboybukser, skriver Ekstra Bladet.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her