Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Pape: Jeg har aldrig helt forstået den kamp, vi nogle gange har haft med DF

»Jeg er mere til resultater end ramasjang, og derfor mener jeg også, at Konservative er stærke nok til at sidde i en borgerlig regering, uanset hvordan kombinationen af partier så er«, siger Søren Pape Poulsen.  Mads Nissen
»Jeg er mere til resultater end ramasjang, og derfor mener jeg også, at Konservative er stærke nok til at sidde i en borgerlig regering, uanset hvordan kombinationen af partier så er«, siger Søren Pape Poulsen. Mads Nissen
Lyt til artiklen

Fire år er gået, siden Søren Pape Poulsen overtog formandsposten i Det Konservative Folkeparti. Kort efter fik partiet sit dårligste folketingsvalg i 100 år, men en række nyere meningsmålinger peger på en lille fremgang.

I anledning af partiets sommergruppemøde har Politiken mødt Pape til en snak om Konservative før og nu og om de politiske mærkesager, som har formet og vil forme partiet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad sker der, hvis man er vågen i 24 timer på Roskilde Festival? Det satte Felix Thorsen Katzenelson og hans lydkollega Jonas Bach-Madsen sig for at undersøge - og gik fra at være veludhvilede journalister til at blive ølbongende, jointrygende og smatdansende festivalgæster. Fra klokken 6 til 6 mødte de veninder på bongjagt, fyre med fetaopskrifter, festlige frivillige og en masse kærlighedspåvirkede festivalgæster.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her