To topchefer undersøgt: Den øverste top i Forsvaret rodes ind i sager om nepotisme

For forsvarschef Bjørn Bisserups vedkommende handler det om, at han i 2010 som daværende chef for Forsvarsstaben var med til øge optaget på Hærens Officersskole.
Derved kom hans egen søn ind på skolen et år tidligere, end han ellers ville have gjort, da han var sikret en plads det efterfølgende år.
   Jens Dresling/POLFOTO
For forsvarschef Bjørn Bisserups vedkommende handler det om, at han i 2010 som daværende chef for Forsvarsstaben var med til øge optaget på Hærens Officersskole. Derved kom hans egen søn ind på skolen et år tidligere, end han ellers ville have gjort, da han var sikret en plads det efterfølgende år. Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Sagerne om nepotisme i Forsvarets øverste lag knopskyder nu til også at omfatte både forsvarschefen og Forsvarsministeriets departementschef.

Både forsvarschef Bjørn Bisserup og departementschef Thomas Ahrenkiel er blevet undersøgt af Kammeradvokaten, der er statens advokat. Han retter kritik mod begge.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her