Minister vil bremse snyd med tolkemidler: »Det skal sætte en stopper for noget af det vanvid, vi har været vidner til«

Illustration: Tomas Østergren
Illustration: Tomas Østergren
Lyt til artiklen

Det er »helt uacceptabelt«, at døve kan tjene penge på at modtage tegnsprogstolkning fra det offentlige. Det mener beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V), som nu vil ændre loven og styrke kontrollen med døves tolkebrug. Samtidig vil ministeren iværksætte en evaluering af hele området for personlig assistance til handikappede for at finde ud af, om der finder misbrug sted.

»Jeg har ingen konkret viden om snyd med andre ordninger. Men det er klart, at jeg har en dårlig mavefornemmelse, når vi kan se, at flere af de her områder begynder at se mærkelige ud, når man sætter kritisk lys på dem. Når vi har fået afdækket den her sag med tolkeordningerne, må vi se mere bredt på de andre ordninger«, siger Troels Lund Poulsen til Politiken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her