2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen er træt af alle bekymringerne om overvågningssamfundet. Borgere og virksomheder har ikke noget at frygte. Han vil ikke »snage i sygejournaler og den slags«.

Claus Hjort: »Det er konspirationsteoretikere, som mener, at det er en sammensværgelse«


Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) afviser al frygt for et overvågningssamfund, og kalder kritikerne konspirationsteoretikere.
 fotograferet på sit kontor i Forsvarsministeriet.
   Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) afviser al frygt for et overvågningssamfund, og kalder kritikerne konspirationsteoretikere. fotograferet på sit kontor i Forsvarsministeriet. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) erkender, at det i løbet af de seneste tre år ikke er lykkedes at få samfundsvigtige virksomheder og myndigheder til frivilligt at lade sig overvåge af Center for Cybersikkerhed (CfCS).

Til gengæld afviser han enhver bekymring for overvågning og glidebaner for at være konspirationsteoretikeres hysteriske overvejelser.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her