Nu er 60-årige Linda Kragelund igen på arbejdsmarkedet, men hun kommer aldrig tilbage til sit tidligere arbejdsliv som forsker.

Linda Kragelund knækkede efter mange år med psykisk nedslidning: »Det var godt, at det endte sådan. Ellers var jeg død«

I dag bruger Linda Kragelund yoga til at lindre sine nervesmerter. Samtidig tager hun det med i sin undervisning. Her for at give sine kursister ro i hovedet.  Foto: Mads Nissen/POLFOTO
I dag bruger Linda Kragelund yoga til at lindre sine nervesmerter. Samtidig tager hun det med i sin undervisning. Her for at give sine kursister ro i hovedet. Foto: Mads Nissen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hun stod foran spejlet på sit badeværelse. Med fingrene tvang Linda Kragelund mundvigen op for at øve sig i at smile. Det lyder måske banalt, for det synes grundlæggende for et menneske at kunne. Men det var svært. Nærmest umuligt.

Da hun mange måneder forinden sygemeldte sig med stress, var alt sortnet for hende, så meget at hun havde mistet evne til at føle noget som helst. I dag kan hun ikke svare på, præcis hvor længe hun bare sad hjemme i lænestolen og kiggede ud i luften.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her