Prins Henriks bisættelse gav underskud hos kongehuset

Flagene var på halv fra Christiansborgs tårn, da Prins Henrik døde.  Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Flagene var på halv fra Christiansborgs tårn, da Prins Henrik døde. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Der var ikke helt balance i kongehusets økonomi i 2018.

Kongehuset havde indtægter fra staten på 81,6 millioner kroner, men der blev brugt flere penge, og samlet endte det med et minus på 1,6 millioner kroner.

Det viser kongehusets regnskab, der er offentliggjort torsdag.

Underskuddet skyldes blandt andet, at kongehuset havde ekstraordinære udgifter i forbindelse med prins Henriks sygdom, død og bisættelsen.

Også udgifter til fødselsdag

Prins Henrik døde 13. februar 2018 og blev bisat en uge senere.

Desuden har der været udgifter til kronprins Frederiks 50-års fødselsdag, der rundede det skarpe hjørne 26. maj sidste år.

Desuden har der været udgifter til statsbesøg fra Frankrig og et aftenselskab for regeringen, Folketinget og de danske medlemmer af Europa-Parlamentet.

Kongehuset skriver i regnskabet, at der er blevet skåret i staben af ansatte efter prins Henriks død. Det har været med til at begrænse underskuddet.

I 2019 forventer kongehuset, at der vil være balance mellem indtægter og udgifter.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her