Afvandingen af Søborg Sø begyndte for over 200 år siden. Det har taget nogle årtier at overvinde lokal modstand, men nu er et projekt til genopretning af søen i fuld gang. Den nye sø forventes klar i 2023.

Nordsjællandsk sø er snart tilbage på landkortet


    Søborg Sø i Nordsjælland skal genskabes. Når pumperne  standser vil søen genopstå. I forvejen står vandspejlet højt på markerne efter det våde efterår, viser Kaare Larsen, gårdejer og formand for Pumpelaget.
   Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Søborg Sø i Nordsjælland skal genskabes. Når pumperne standser vil søen genopstå. I forvejen står vandspejlet højt på markerne efter det våde efterår, viser Kaare Larsen, gårdejer og formand for Pumpelaget. Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det meget våde efterår har sat sine spor på engene ved Søborg syd for Gilleleje. Der er småsøer flere steder, og man skal i det hele taget se efter, hvor man sætter fødderne, hvis man ikke vil have våde sokker. At her engang lå en sø, den fjerdestørste i Nordsjælland, er nemt at forestille sig, når man ser ud over det flade, fugtige landskab, der er gennemskåret af grøfter og stort set ubebygget. Området er så fugtigt, at dræningspumpen også måtte på arbejde under den meget tørre sommer i 2018.

Om få år vil de græssende heste på engen være væk. Området vil være dækket af vand og omkranset af enge og rørskov. Søborg Sø er ved at blive genskabt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her