Udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye erkender, at der ikke er nok styr på afviste asylansøgere. Det er problematisk, at de forsvinder og lever under jorden i Danmark og andre europæiske lande, siger han.


Minister: Det er ikke godt nok. Vi skal ikke have en illegal underklasse i Danmark 

Mange afviste asylansøgere ender i  Paris, hvor de kan være nødt at bo på gaden. Den situation vil udlændingeminister Mattias Tesfaye undgå i Danmark. 
 Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Mange afviste asylansøgere ender i Paris, hvor de kan være nødt at bo på gaden. Den situation vil udlændingeminister Mattias Tesfaye undgå i Danmark. Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det er et problem, at afviste asylansøgere kan leve under jorden i Danmark, og det skal stoppes, før det udvikler sig til en større illegal underklasse.

Det siger udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her