Efter flere problematiske sager om dansk forskning med Kina vil forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) give området et servicecheck. »Jeg har ikke grobund for at sige, at vi har været naive. Men jeg kan heller ikke sige, vi ikke har været det«, siger hun.

Forskningsminister: Jeg kan ikke afvise, at vi har været naive

Lyt til artiklen

Det danske forskningsmiljø har brug for en principiel debat om de etiske og sikkerhedspolitiske grænser for samarbejde med udlandet. Samtidig har de nuværende retningslinjer brug for et servicecheck – og om nødvendigt skal de skrives om. Det siger uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) i et interview med Politiken efter flere afsløringer om problematisk samforskning med Kina.

»Vores produktion af forskning på tværs af landegrænser er vokset eksplosivt de senere år. Samtidig ændrer verdensordenen sig massivt. Vi har brug for at dykke ned i, om vores retningslinjer har fulgt med udviklingen, og derfor nedsætter jeg nu et udvalg, som skal give dansk forskning med udlandet et servicecheck«, siger Ane Halsboe-Jørgensen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her