De bundslæbende fiskeredskaber er en af de vigtigste årsager til, at mange af Danmarks beskyttede havområder ikke lever op til kravene til naturbeskyttelse. SF og EL vil have redskaberne forbudt i Vadehavet og andre beskyttede områder.

Ngo'er og partier: Forbyd »den uden sidestykke største trussel« mod følsom dansk havnatur

Ringkøbing Fjord er et af de beskyttede havområder, som lever op til kriterierne for naturbeskyttelse. Foto: Morten Langkilde
Ringkøbing Fjord er et af de beskyttede havområder, som lever op til kriterierne for naturbeskyttelse. Foto: Morten Langkilde
Lyt til artiklen

Det vækker stor bekymring blandt organisationer og partier, at kun omkring en fjerdedel af de danske havområder, som på papiret er omfattet af naturbeskyttelse, lever op til de internationale kriterier for naturbeskyttede havområder. Den helt store synder er brugen af bundtrawl og andre bundslæbende fiskeredskaber i områderne.

Og det bør standses, mener både Danmarks Naturfredningsforening og WWF Verdensnaturfonden. Et krav, som SF og Enhedslisten støtter og vil tage med til forhandlingerne om en havplan, som går i gang om kort tid.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her