2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Formanden for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom i København, der har været blandt de største kritikere af den krænkelsesanklagede Frank Jensen, møder overborgmesterens afgang med tilfredshed.

DSU-formand i København: »Selv om Frank er røget nu, så stopper det ikke her«

Cecilie Sværke Priess, formand for DSU København, deltog søndag aften i krisemødet på Københavns Rådhus vedrørende overborgmester Frank Jensens (S) krænkelser.  Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Cecilie Sværke Priess, formand for DSU København, deltog søndag aften i krisemødet på Københavns Rådhus vedrørende overborgmester Frank Jensens (S) krænkelser. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Formanden for Socialdemokratiets ungdomsparti (DSU) i København, Cecilie Sværke Priess, møder nyheden om Frank Jensens afgang som overborgmester med tilfredshed.

»Det er på sin plads, at han trækker sig. Allermest fordi det viser, at den adfærd, som Frank har haft, har konsekvenser. Jeg kan ikke se, hvordan han skulle være fortsat som overborgmester og partiets spidskandidat til det næste kommunalvalg«, udtaler DSU-formanden.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her