Det kan komme på tale at gøre undtagelser fra de ellers glasklare regler om, at man kun kan søge asyl i Danmark, hvis man befinder sig her i landet. Det siger regeringens nye udviklingsminister.

Læs interviewet, som ministeren nu siger indeholder klokkeklar misforståelse: Modtagecenter i udlandet kan være ny vej til at søge om dansk asyl

Foto: Jacob Ehrbahn/Jacob Ehrbahn
Foto: Jacob Ehrbahn/Jacob Ehrbahn

Udviklingsminister Flemming Møller Mortensen (S) åbner en dør på klem for, at asylansøgere undtagelsesvis og stik mod de normale principper skal have mulighed for at søge asyl i Danmark, selv om de befinder sig tusindvis af kilometer fra landets grænser.

I særlige tilfælde vil der ifølge udviklingsministeren være mulighed for, at asylansøgere kan få behandlet deres sag, hvis de melder sig i det modtagecenter for asylbehandling, som S-regeringen forsøger at få oprettet i et ukendt tredjeland uden for EU.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her