Det er en uheldig udvikling, når politi og domstole bruger en ny lov til at gå hårdere til sager, der omfatter corona, mener Justitias direktør.

Juraekspert: »Det virker som en moralsk panik«

To mænd blev anholdt, da protestbevægelsen Men in Black lørdag demonstrerede mod regeringens coronatiltag og mod politiets reaktion på tidligere protester.. Foto: Martin Lehmann
To mænd blev anholdt, da protestbevægelsen Men in Black lørdag demonstrerede mod regeringens coronatiltag og mod politiets reaktion på tidligere protester.. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Fredag: En dom på to års fængsel til en kvinde for at have opfordret til at »smadre byen på en ikke-voldelig måde« ved en coronademonstration. Søndag: En sigtelse mod en anden kvinde, der har lagt et billede fra en coronademonstration på Facebook. Mandag: En mand får dele af sin straf fordoblet efter vold mod politiet ved en coronademonstration.

De seneste dage har budt på flere sager, hvor politi og domstole tilsyneladende har skærpet kursen i sager, der har med corona at gøre. Det sker blandt andet med baggrund i en ny paragraf i straffeloven, der blev vedtaget i november, og som giver mulighed for dobbelt straf for en række forbrydelser, hvis corona er involveret. Det kan for eksempel være vold mod politiet eller forstyrrelse af den offentlige orden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her