De konservatives partiformand, Søren Pape, kendte til de vedvarende rygter om seksuelle krænkelser, der i flere år florerede om Naser Khader. Alligevel valgte han ikke at foretage sig noget. »Vi kan ikke reagere på rygter«, fortæller Pape.

Pape var i flere år vidende om krænkelses-rygter om Khader

Konservatives partiformand, Søren Pape, var i flere år vidende om rygter om krænkelser begået af Khader. Alligevel valgte partiformanden ikke at foretage sig noget. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Konservatives partiformand, Søren Pape, var i flere år vidende om rygter om krænkelser begået af Khader. Alligevel valgte partiformanden ikke at foretage sig noget. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Partiformand Søren Pape (K) har ifølge ham selv i flere år været vidende om krænkelses-rygter, om det nu ekskluderede partimedlem Naser Khader.

På onsdagens pressemøde i forbindelse med de konservatives sommergruppemøde fremlagde Søren Pape den længe ventede advokatundersøgelse, der har undersøgt i alt syv kvinders historier om seksuelle krænkelser begået af Naser Khader. Her offentliggjorde partiformanden desuden, at Khader på baggrund af undersøgelsen var blevet ekskluderet fra de konservative.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her