Forsvarsminister Trine Bramsen (S) er blevet kaldt i samråd, efter at hun ifølge B.T. har fået et lift af Marinehjemmeværnet.

Ekspert kalder sejltur ulovlig. Nu øges presset på Trine Bramsen

Presset på forsvarsminister Trine Bramsen (S) stiger, efter at hun har brugt Marinehjemmeværnets transportmidler til privat brug.  Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Presset på forsvarsminister Trine Bramsen (S) stiger, efter at hun har brugt Marinehjemmeværnets transportmidler til privat brug. Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det vakte opsigt, at forsvarsminister Trine Bramsen (S) søndag 15. august hyggede sig på den lille ø i det sydfynske øhav, mens billeder af Talebans indtog i Kabul gik verden rundt. Indtil nu er forsvarsministerens besøg på Ærø blevet forklaret med, at hun var der i embeds medfør. Over de seneste dage har B.T. dog afdækket, hvordan Bramsen i forbindelse med sit besøg til Ærø angiveligt har fået et lift af et af Marinehjemmeværnets fartøjer, og at formålet med besøgetvar at tale kommunalvalgkamp med øens socialdemokratiske borgmester, Ole Wej Petersen.

Sten Bønsing er professor i forvaltningsret ved Aalborg Universitet, og over for B.T. understreger han, at turen er brud på loven.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her