Hundeejer sigtet for overtrædelse af hundeloven. Hundene løb ind på gymnasium og angreb elever og en betjent.

Hundeejer sigtet efter hundeangreb på fem gymnasieelever

Lyt til artiklen

Ejeren af to hunde, der torsdag angreb fem gymnasielever på Tårnby Gymnasium, er blevet sigtet for overtrædelse af hundeloven, oplyser Københavns Politi ifølge B.T.

Angrebet torsdag resulterede i, at fem elever blev bidt, før politiet blev tilkaldt. Her blev også en betjent bidt af den ene særligt aggressive hund, inden politiet skød hunden. Den blev efterfølgende aflivet.

Til B.T. fortæller rektor Mikkel Harder Sørensen, at eleverne efter omstændighederne har det godt:

»Det vi gjorde i går (torsdag, red.) var at tilkalde en krisepsykolog til skolen, som et tilbud for elever og forældre, der havde brug for at bearbejde hændelsen«.

Eleverne blev angrebet af to hunde, der løb ind på skolens område torsdag omkring klokken 09.00. Eleverne blev efterfølgende kørt på hospitalet. Politiet efterforsker fortsat sagen.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her