De soldater, der har bistået politiet med kontrol ved den dansk-tyske grænse, bliver trukket tilbage, da Forsvaret selv skal bruge dem.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Siden 2017 har soldater bistået med grænsekontrol, transport og bevogtningsopgaver ved grænsen samt med bevogtning af jødiske institutioner i København.
Men mandag morgen trækkes soldaterne ud.
Ifølge pressemeddelelsen ophører samarbejdet ’indtil videre’. Forsvarets opgaver vil i stedet blive løst af politikadetter og politifolk fra Syd- og Sønderjyllands Politi.
»Vi vil fortsat løse opgaven ved grænsen med de nødvendige prioriteringer. Vi bestræber os på, at borgerne kommer til at mærke de midlertidige justeringer mindst muligt«, udtaler politiinspektør Brian Fussing fra Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA) ved Syd og Sønderjyllands Politi.
Personalet fra Hjemmeværnet, der assisterer Syd- og Sønderjyllands Politi, er ikke omfattet af ændringerne. De vil derfor fortsat hjælpe til ved grænsen.
Også de soldater, der har hjulpet Københavns Politi med bevogtning af blandt andet synagogen bliver trukket ud mandag.
»Deres opgaver vil blive overtaget af Københavns Politi«, fortæller vicepolitiinspektør Lars Ole Karlsen.
I september 2017 blev 160 soldater sat ind for at aflaste betjente ved grænsen og i bevogtningen af jødiske institutioner i København.
Aftalen blev til i et parløb mellem Forsvaret og politiet, og det var derfor et firkløver bestående af forsvarsministeren, justitsministeren, forsvarschefen og rigspolitichefen, der i august 2017 præsenterede soldaternes håndsrækning.
ritzau




























