Historien om en dansk forsker, hvis kone sendes ud af landet, fordi han ikke har afsluttet et uddannelsesforløb, er forsidestof i dagens udgave af Politiken. Men det er langt fra første gang, den slags historier har været fremme. Vi giver et overblik.

»Hele sagen giver mig lyst til at græde og bare råbe fuck it«: Forskeren, der nu må flytte fra Danmark, er langtfra alene

Et foredrag for Skatteministeriet og andre myndigheder endte med, at Brooke Harrington måtte forlade Danmark. Foto: Jacob Ehrbahn
Et foredrag for Skatteministeriet og andre myndigheder endte med, at Brooke Harrington måtte forlade Danmark. Foto: Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Mads Rønne Almassalkhi forsker i grøn energi. Han er dansk statsborger. Det er hans børn også. Men for 22 år siden droppede han ud af gymnasiet på Frederiksberg, og det betyder nu, at hans amerikanske kone sendes ud af landet grundet den danske indvandringslovgivning.

Danmark støder eliteforsker fra sig

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad skal politikerne gøre for at forbedre folkeskolen? Deltag i samtalen her

Politiken har samlet et panel af kompetente skolefolk, der kommer med deres bud på, hvordan folkeskolen kan forbedres.

Men hvad mener du?

Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her